Laelia jongheana
Synonim: Bletia jongheana Rchb. f. 1857
Występowanie:
Brazylia. Ten bardzo rzadki gatunek spotyka się na wschodnich zboczach Pico do Itambé w środkowej części Minas Gerais na wysokościach 1300-1600 m. Rośliny występują na drzewach rosnących na dnie parowów o stromych ścianach. Nawet w porze suchej w tych parowach jest przynajmniej trochę sączącej się wody.
Klimat:
Skrajne zanotowane temperatury to 37°C i 3°C. Średnia wilgotność waha się od 70% zimą do ponad 80% latem i jesienią. Opady od 18 mm w styczniu do 348 mm w czerwcu. Średnie temperatury (dzień/noc) od 19,4/10,0°C w styczniu do 25,1/16,2°C w lecie. Okres kwitnienia: Od stycznia do kwietnia z maksimum w marcu, ale czasem może kwitnąć przy końcu lata.
Uwagi różne:
Okres kwitnienia podawany w danych klimatycznych pochodzi z doniesień hodowców. W naturze rośliny te kwitną od późnej zimy do początku wiosny. Laelia jongheana bardzo rzadko występuje w naturalnym siedlisku.
Informacje o roślinie i kwiatach:
Wielkość i typ rośliny:
Średniej wielkości epifit o sympodialnym typie wzrostu osiągający 10-17, rzadziej 25 cm wysokości.
Pseudobulwy/łodyga:
Pseudobulwy mają długość 3,0-5,5 cm i szerokość ok. 1,5 cm. Lekko spłaszczone pseudobulwy są gładkie w młodości, ale z wiekiem marszczą się. Przyrosty wyrastają na grubym kłączu w odległości ok. 1 cm od siebie.
Liście:
Liście mają długość 8-12 cm i szerokość 3 cm. Każdy przyrost ma jeden wyprostowany, bardzo gruby, sztywny, skórzasty liść z dość ostrym wierzchołkiem. Podłużny kanał wzdłuż środkowego nerwu daje w przekroju liścia kształt płytkiej litery V.
Kwiatostan:
Kwiatostan ma zwykle ok. 4 cm długości, rzadziej do 14 cm. Krótki, wyprostowany pęd kwiatowy wyrasta z wierzchołka najmłodszej dojrzałej pseudobulwy.
Kwiaty:
1-2. Bardzo trwałe kwiaty mają 10-16 cm średnicy i są duże w stosunku do wielkości całej rośliny. Wielu hodowców uważa te kwiaty za najbardziej efektowne wśród gatunków Laelia. Płatki obu okółków są szeroko rozpostarte, o wyraźnej teksturze i rozkładają się prawie płasko. Kolor zmienia się od średnio do ciemnoróżowego lub różowo-purpurowego. Płatki okółka zewnętrznego zwężają się to ostrych zakończeń, a płatki okółka wewnętrznego, prawie dwa razy szersze niż płatki okółka zewnętrznego, mają prawie rombowy kształt i pofalowane brzegi w pobliżu wierzchołków. Warżka ma prawie 5,5 cm długości i jest skierowana w dół. Zwykle jest blado liliowa na zewnątrz, a złoto-pomarańczowa wewnątrz. Bardzo duże działki boczne zawijają się do góry i do wewnątrz i stykają się powyżej prętosłupa, tworząc długą rurkę obejmującą prętosłup. Siedem pofalowanych grzbietów rozciąga się od gardzieli prawie do wierzchołka bardzo falbaniastej działki środkowej.
Tłumaczenie: Grażyna Siemińska |